25 godina od potpisivanja Sporazuma o zabrani mina

Danas se obilježava 25 godina od stupanja na snagu Sporazuma o zabrani mina, monumentalne prekretnice u globalnim naporima da se okonča upotreba protivpješadijskih nagaznih mina, neselektivnog oružja koje ima razoran uticaj na zajednice širom svijeta.

Potpisan u decembru 1997. godine, sporazum je stupio na snagu 1. marta 1999. godine, uspostavljajući globalnu zabranu svake upotrebe, proizvodnje, skladištenja i prenosa protivpješadijskih mina, kao i obaveze čišćenja kontaminiranog zemljišta i pružanja pomoći žrtvama mina. Bilo je to revolucionarno dostignuće – prvi put u istoriji da je konvencionalno oružje potpuno zabranjeno, a prava žrtava na pomoć priznata i uključena u sporazum o razoružanju.

Osvrćući se na proteklih 25 godina, gospođa Tamar Gabelnick, direktorica Međunarodne kampanje za zabranu nagaznih mina – koalicije za kasetnu municiju (ICBL-CMC) je rekla: “Tokom proteklih 25 godina, ICBL je doveo do transformativne promjene u humanitarnom razoružanju. Naši zajednički napori doveli su do opipljivih i trajnih promjena za zajednice pogođene minama – od čišćenja ogromnih površina zemlje do priznavanja prava preživjelih. Sa desetinama miliona uništenih zaliha mina i skoro univerzalnim poštovanjem zabrane upotrebe, budući rizik za zajednice je također smanjen.”

Danas konvencija uživa široku podršku sa 164 zemlje koje su formalno uključene i sa snažnom stigmom protiv oružja uspostavljenog na globalnom nivou. U proteklih 25 godina sporazum je imao izuzetan uticaj, uključujući:

  • Značajno smanjenje žrtava mina – pad sa nekih 25.000 žrtava godišnje u 1999. godini na manje od 5.000 žrtava koje je prošle godine zabilježio Landmine Monitor; to znači pošteđene hiljade života širom svijeta;
  • Veliki dijelovi kontaminiranog zemljišta očišćeni i vraćeni u produktivnu upotrebu, sa preko 30 zemalja koje su postale bez mina;
  • Skoro univerzalni kraj upotrebe prethodno široko rasprostranjenog oružja;
  • Uništeno je preko 55 miliona mina koje se nalaze u zalihama, a proizvodnja i transferi gotovo da i ne postoje;
  • Priznavanje prava i potreba žrtava nagaznih mina, uz nastojanje da se pruži pomoć uključujući medicinsku negu, rehabilitaciju i psihosocijalnu podršku i socijalnu i ekonomsku inkluziju.

Međunarodna kampanja za zabranu nagaznih mina (ICBL)  je globalna mreža nevladinih organizacija koje se zalažu za svijet bez protivpješadijskih mina i gdje su patnje uzrokovane ovim oružjem prestale i gdje se štite i ostvaruju prava žrtava. Kampanja je 1997. godine dobila Nobelovu nagradu za mir  za napore da se postigne Sporazum o zabrani mina.

BiH je Sporazum o zabrani mina potpisala 3. decembra 1997. godine, a ratifikovala 8. septembra 1998. godine.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *