Савјет министара Босне и Херцеговине, на сједници одржаној 15.4.2025. године, усвојио је Стратегију противминског дјеловања БиХ за период од 2025. до 2027. године, ревидирани документ чији је циљ да убрза напредак земље према будућности без мина. Овом стратешком одлуком потврђује се опредијељеност БиХ да испуни своје обавезе према Конвенцији о забрани употребе, гомилања, производње и преноса противпјешадијских мина и њиховом уништавању.
Упркос значајним напорима, земља је и даље тешко погођена минама, а процјењује се да је око 822 квадратна километра земљишта и даље загађено почетком 2025. године. Подсјетимо, крајем 2024. године, на приједлог Министарства цивилних послова БиХ, по први пут су из буџета институција БиХ издвојена значајнија средства од два милиона марака за процес деминирања.
Нова стратегија стога одражава прагматичнији приступ, заснован на опсежној анализи оперативних капацитета и финансијских расхода од 2018. до 2023. године.
Ревидирана стратегија предвиђа реалнији годишњи циљ деминирања од 75 квадратних километара током 2025. и 2026. године, у складу с расположивимкапацитетима и оперативним условима.
Процијењени годишњи трошак за остварење тог циља износи 61,35 милиона конвертибилних марака, што додатно наглашава потребу за континуираним финансијским ангажманом како домаћих, тако и међународних партнера. Комисија за деминирање и Центар за уклањање мина у БиХ (БХМАК) припремиће и поднијети званичан захтјев за продужење рока након 2027. године, у складу с чланом 5. Конвенције о забрани употребе, стварања залиха, производње и трансфера противпјешадијских мина и о њиховом уништавању. Овоме ће претходити детаљна анализа свих околности које утичу на процес противминског дјеловања, а која ће показати за који период је потребно тражити ново продужење.
Нова стратегија представља обновљени и усредоточени напор у заштити живота, обезбјеђивање развоја и поновну потврду преданости Босне и Херцеговине будућности без мина.
Оставите одговор