Подршка инклузивном пчеларству за лица са инвалидитетом

Панел дискусија под називом ‘’Инклузивно пчеларство’’ одржана је данас у Бањалуци у оквиру пројекта ‘’Пчеларство као алат у оснаживању жртава мина у БиХ’’ којег реализује Организација ампутираца УДАС са партнерима ИТФ Словенија, Пољопривредним институтом Словеније – Пчеларском академијом Словеније.

Панел дискусија се фокусирала на подршку пчеларима, жртвама мина и другим лицима са инвалидитетом у БиХ у циљу промоције пчеларства као алата за рехабилитацију и економско оснаживање, уз нагласак на важност регионалне сарадње и институционалне подршке, као и потребе за усвајањем нових знања како се прилагодити на климатске промјене које су неминовне.

Кроз три тематска панела који су се односили на: Регионална сарадња и институционална подршка; Искуства пчелара, жртава мина у БиХ; Утицај климатских промјена на пчеларство, учесници су дискутовали, подијелили искуства и идентификовати изазове у пчеларству.

Панел дискусија је окупила 45 учесника, представника организација, институција, пчелара са и без инвалидитета.  

Панелисти су били стручњаци и партнери на пројекту пчеларства из Републике Словеније и Републике Српске: Томаж Ловренчич, директор ИТФ Словеније, Дамијан Седар, Амбасадор Словеније у БиХ, Горан Бурсаћ, помоћник министра пољопривреде, шумарства и водопривреде, као и стручњаци проф. др Горан Мирјанић, Пољопривредни факултет Бања Лука, проф. др Андреј Симончич, директор Пољопривредног института Словеније, проф. др Јанез Прешерн, Пољопривредни институт Словеније и др Виолета Сантрач, Ветеринарски институт др Васо Бутозан, Бања Лука.

У оквиру првог панела, који се односио на регионалну сарадњу и институционалну подршку разговарано је о примјерима добре праксе и важности регионалне сарадње кроз пројекта ‘’Пчеларство као алат у оснаживању жртава мина у БиХ’’. Наглашено је да без системске и координисане подршке,  како локалне, тако и регионалне, инклузивно пчеларство не може у потпуности испунити свој потенцијал. Пчеларство може бити мост између институционалне подршке и стварних потреба људи, између локалних заједница и међународне сарадње, између проблема и одрживих рјешења. Пројекти који стварају нову вриједност завријеђују да буду представљени као добар примјер опоравка и оснаживања лица са инвалидитетом чији концепт може бити примјењљив и на друге маргинализоване групе. Учесници панела, односно партнери на пројекту исказали су снажну подршку пројекту пчеларства за жртве мина у БиХ и у 2025. годину.

Посебу пажњу имао је други панел у оквиру којег су жртве мина, пчелари изнијели своја искуства, шта за њих представља пчеларство и колико им је помогло у њиховом опоравку, рехабилитацији и економском оснаживању. Кроз њихове личне приче указано је да инклузивно пчеларство не значи само производњу меда већ изградњу живота, оснаживање рањивих група. Ученици наведеног панела, истакли су важност подршке чланова породице, те да су у пчеларству пронашли мир, психофизички опоравак. Како су нагласили, пчеларство им доноси и додатне приходе у породици што им унапређује квалитет живота.

Трећи панел, базирао се на питање утицаја климатских промјена на пчеларство, какав је њихов утицај на пчеларство, како се прилагодити, и какву улогу у томе има едукација и иновација. Панелисти су истакли важност континуиране едукације, увођење нове технологије, важност квалитетног менторства и рад на превенцији здравља пчела. Професори, учесници панела, исказали су спремност да буду стручна подршка нашим корисницима, жртвама мина и другим лицима са инвалидитетом који се баве пчеларством.

На панелу су представљени и резултати четверогодишњег пројекта ‘’Пчеларство као алат у оснаживању жртава мина у БиХ’’ којег реализује Организација ампутираца УДАС са партнерима ИТФ Словенија, Пољопривредним институтом Словеније – Пчеларском академијом Словеније. Пројекат финансира Министарство вањских и европских послова Словеније и Владе Републике Српске чија се реализација наставља и у 2025. години.

Задовољство нам је да заједно са нашим партнерима, уз подршку Министарства вањских и европских полсова Словеније и Владе Републике Српске настављамо са реализацијом пројекта пчеларства за жртве мина.


Објављено

у

од

Ознаке:

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *