Organizacija amputiraca UDAS, zajedno sa partnerima, predstavila je rezultate projekta “Budućnost zaDruga“ na konferenciji koja je održana danas u Banjoj Luci.
Na konferenciji je prisustvovao predsjednik Vlade Republike Srpske dr Savo Minić, Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić, kao i predstavnici mnogobrojnih institucija i organizacija iz Republike Srpske koji su učestvovali u realizaciji projekat. Predsjednik Vlade Republike Srpske pohvalio je postignute rezultate projekta, te istako da je trajna obaveza Vlade da pomaže osobama sa invaliditetom, a posebno onima koji su ugradili dijelove tijela u temelje Republike Srpske.
Na konferenciji su prisustvovali poslodavci i lica sa invaliditetom koji su bili jedan od ključnih aktera projekta koji je bio usmjeren na podršku u zapošljavanju i samozapošljavanju lica sa invaliditetom u Republici Srpskoj.
Projekat ‘’Budućnost zaDruga’’ realizovala je Organizacija amputiraca UDAS u okviru programa EU za zapošljavanje, uz podršku Evropske unije, Švedske i Međunarodne organizacije rada.
Projekat je koncipiran kao integralni model podrške, koji je obuhvatio informisanje, edukaciju, osnaživanje, zapošljavanje i samozapošljavanje lica sa invaliditetom. Kroz 16 mjeseci implementacije, realizovan je niz aktivnosti usmjerenih ka jačanju kapaciteta i kompetencija lica sa invaliditetom, s ciljem njihove aktivne integracije na tržište rada kroz zapošljavanje ili samozapošljavanje.
Implementacija ovog projekta bila je sveobuhvatna i veoma izazovna, a njegov ključni doprinos ogleda se u razvoju sistemske i sektorske podrške institucijama tržišta rada, s namjerom da se stvori održiv i inkluzivan ambijent za zapošljavanje lica sa invaliditetom.
Osim prezentacije postignutih rezultata, na konferenciji je održana panel diskusija pod nazivom “Budućnost zapošljavanja osoba sa invaliditetom“ koja je imala za cilj da otvori dijalog o izazovima i budućim koracima u osnaživanju osoba sa invaliditetom na tržištu rada.
Ključni rezultati postignuti u okviru projekta “Budućnost zaDruga“:
- Informisano 266 nezaposlenih osoba sa invaliditetom iz 24 opštinе i gradа o projektu, ciljevima i očekivanim rezultatima.
- Realizovane 4 radionice senzibilizacije za poslodavce u Banjaluci, Trebinju, Bijeljini i Prijedoru.
- Realizovali usluge osnovnog karijernog savjetovanja za 137 osobe sa invaliditetom.
- Urađena 88 individualna plana za nezaposlene osobe sa invaliditetom.
- Realizovane sesije motivacione podrške za 51 osobu sa invaliditetom.
- Realizovane napredne usluge karijernog vođenja i procjena individualnih kompetencija za 23 korisnika
- Realizovan program obuke u Poljoprivrednoj školi Banja Luka u za 7 polaznika
- Realizovan program obuke za traženje posla za 12 osoba sa invaliditetom.
- Program obuke kod poslodavca relizovan za 12 osoba sa invaliditetom.
- Program obuke za samozapošljavanje završilo 12 osoba sa invaliditetom.
- Osnovana Prva veteranska zadruga “ZaDruga“
- Zaposleno 26 osoba sa invaliditetom u Republici Srpskoj
Partneri u okviru projekta “Budućnost zaDruga“ bili su: JU Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Republike Srpske; JU Zavod za zapošljavanje Republike Srpske; JU Centar za socijalni rad Banja Luka; Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Banjoj Luci; JU Poljoprivredna škola Banja Luka; Udruženje za razvoj kompetencija “SKILLS“; Udruženje pčelara osoba sa invaliditetom i žena “Pčelica“; Poljoprivredni klaster “Una – Sana“; Poljoprivredni klaster “Krajina“; Poljoprivredni klaster “GLS“; Poljoprivredni klaster “Stara Hercegovina“; Poljoprivredna zadruga “Klekovača“; Rasadnik “Vučković“ Prijedor
VJERUJEMO DA SVAKO, UZ ADEKVATNU PODRŠKU, MOŽE UNAPRIJEDITI SVOJE SPOSOBNOSTI I BITI DIO RAZVOJA INKLUZIVNIH ZAJEDNICA!


Komentariši