Глобална борба против мина под пријетњом: Позива на чвршћу посвећеност

Међународни уговор о забрани противпјешадијских нагазних мина суочава се с пријетњама без преседана, упозорава Међународна кампања за забрану нагазних мина (ИЦБЛ), на 26. годишњицу ступања на снагу Уговора о забрани мина 1. марта 1999. године.

“У протеклих 25 година, Уговор о забрани мина добио је широку међународну подршку и оставио трајни позитиван утицај, штитећи људе широм свијета од свакодневног ужаса мина,” рекла је Тамар Габелницк, директорица ИЦБЛ-а. “Свијет је, једноставно речено, много сигурније мјесто због Уговора о забрани мина. Сада је вријеме да се брани од било каквог назадовања, посебно у овим временима повећане несигурности.”

Потпуна забрана противпјешадијских нагазних мина из Уговора о забрани мина спасила је небројене животе док су земља за земљом елиминисала ово неселективно и нехумано оружје из својих арсенала. Позитивне обавезе из споразума пружиле су кључну подршку преживјелима и омогућиле опсежне напоре у деминирању, уклањајући свакодневну пријетњу од нагазања на мину у заједницама од Анголе до Зимбабвеа.

Уговор о забрани мина директно је доприњео масовном паду производње противпјешадијских мина, са више од 55 земаља 1999. године на десетак данас. Позитиван утицај споразума може се видјети у уништавању више од 55 милиона противпешадијских мина из залиха земаља које су му се придружиле.

Противпјешадијске мине забрањене су Уговором о забрани мина због њихове инхерентно неселективне и нехумане природе. Ово оружје не може направити разлику између бораца и цивила и остаје смртоносно деценијама, узрокујући дугорочну људску патњу и економску девастацију. Војни стручњаци одавно су утврдили да разорни утицај оружја на невине цивиле далеко надмашује сваку маргиналну и ограничену војну корисност коју могу имати. Ова чињеница остаје истинита и данас као што је била и када је споразум преговаран 1990-их.

Међународна кампања за забрану нагазних мина (ИЦБЛ) је глобална мрежа невладиних организација које се залажу за свијет без противпјешадијских мина и гдје су патње узроковане овим оружјем престале и гдје се штите и остварују права жртава. Кампања је 1997. године добила Нобелову награду за мир за напоре да се постигне Споразум о забрани мина.

БиХ је потписала Споразум о забрани мина 3. децембра 1997. године, а ратификовала 8. септембра 1998. године.


Објављено

у

од

Ознаке:

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *