25 жена са инвалидитетом унаприједило знање у предузетништву

Дводневни едукативни тренинг за 25 жена са инвалидитетом и жена жртавама мина из пет локалних заједница у БиХ у области предузетништва одржан је претходна два дана у Бањој Луци.

Учеснице тренинга су кроз теоријски и практичан рад добиле потребне информације о основама предузетништва, о процесу израде бизнис плана, развоју и праћењу бизниса, те потенцијалним изазовима и ризицима. Важан дио тренинга односио се и на инвестиције, калкулацију пословања, маркетинг и пласман производа на тржиште.

Учеснице су током тренинга урадиле индивидуалне бизнис планове, који ће бити оцјијењени и 5 (пет) најбољих бизнис планова добиће подршку кроз набавку опреме, материјала у пољопривреди у вриједности до 5.000,00 КМ. Подршка најуспјешнијим бизнис плановима које ће водити жене са инвалидитетом и жене носиоци домаћинства жртава мина омогућиће да жене остваре додатне изворе прихода, да унаприједе квалитет живота породице и представе позитиван концепт рада и оснаживања жена са инвалидитетом и њиховог доприноса развоја локланих заједница.

Главна намјена тренинга односила се на јачање капацитета жена са инвалидитетом и жена жртава мина у области израде бизниса у предузетништву како би се оснажиле и како би кроз подршку у покретању или проширења бизнис планова, обезбиједиле додатне изворе прихода у својим породицама. Овај начин подршке женама ће омогућити да оснаже своје домаћинство и да постану препознатљиве у локалној заједници као жене које могу да својим радом унаприједе квалитет живота цјелокупне породице.

Едукативни тренинг реализован је у оквиру пројекта ‘’Подршка женама – жртвама мина у БиХ’’ којег реализује Организација ампутираца УДАС уз финансијску подршку Амбасаде Словеније у БиХ и суфинансирање Министарства здравља и социјалне заштите. Циљ пројекта је повећање прихода жена кроз породични бизнис у области пољопривреде.

Учеснице тренинга посјетио је и Амбасадор Републике Словеније у БиХ Њ.Е. Дамијан Седар, као и Конзул Републике Словеније г-дин Миха Вилар који су истакли важност пројеката за жене са инвалидитетом и изразли задовољство што могу да пруже подршку кроз пројекте који оснажују жене са инвалидитетом.

У БиХ особе са инвалидитетом нису у довољној мјери и на адекватан начин укључене у тржиште рада. Додатно су маргинализоване жене са инвалидитетом и као жене и као особе са инвалидитетом. Жене са инвалидитетом и жене чији су чланови породице жртве мина подносе велики терет јер су задужене да воде бригу о члановима породице. На тај начин у значајној мјери буду запосатављене њихове потребе, права и могућности. Због обавеза које имају у домаћинству нису у могућности да се адекватно укључе у заједницу, да се запосле, да остваре додатне приходе у породици који им могу унаприједити квалитет живота.

Оснаживањем жена са инвалидитетом и жена жртава мина стварамо квалитетене основе за јачање појединаца и развој локалних заједница.


Објављено

у

од

Ознаке:

Comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *